Článok o detských exkurziách na poštu. Súhrn priamo výchovno-vzdelávacej činnosti pre prípravnú skupinu MŠ „Zoznamovanie detí s profesiami dospelých – mail. Exkurzia na poštu. na tému: "Exkurzia na poštu"

Ľvova I.A. MOU stredná škola č. 5 Lekcia 7, (1 blok "Moja rodina", 1. ročník)

Matiné - hlásenie "Exkurzia na poštu"
Cieľ: 1) oboznámiť študentov s históriou vzniku komunikácie, formami poštovej komunikácie, druhmi poštovej korešpondencie;

2) priblížiť žiakom dôležitosť a nevyhnutnosť práce poštového pracovníka, oboznamovať ich s poštovými profesiami, pestovať úctu k týmto profesiám.
I. Príprava.
1. Na 2-3 dni chlapci prinášajú pohľadnice z domu do triedy, listy od príbuzných a priateľov, ktoré nedávno dostali.

2. Na geografickej mape učiteľ (s rodičmi) vyznačí vlajočkami miesta na posielanie listov, pohľadníc. Deti sa pozerajú na mapu, vedú rozhovor o tom, ako by sa k nám tieto písmená mohli dostať. Bolo to vždy takto?

3. Po rozhovore učiteľ rozdelí povinnosti:

a) za pomoci rodičov urobiť predbežnú miniexkurziu na najbližšiu poštu (triedu rozdeľujeme na 7 skupín po 4 ľuďoch pod vedením jedného rodiča)

Skupina 1 - zistite históriu pošty vo vašom meste (miestni historici);

Skupina 2 - naučiť sa históriu vývoja poštových spojov (odborníci na históriu);

Skupina 3 - zistiť, aké druhy korešpondencie pošta prevádzkuje, robiť kresby (odborníci-poštári);

4. skupina - naučte sa a nakreslite druhy dopravy používanej poštou (odborníci na dopravu);

Skupina 5 - zistiť, aké profesie existujú na pošte, robiť kresby (odborní odborníci);

Skupina 6 - znalci piesní a básní o poštových a poštových pracovníkoch;

Skupina 7 - navigátori (navádzajúci, uzatvárajúci), ktorí kreslia cestu skupiny k pošte.
II. Exkurzia na poštu.

V určený deň sa s deťmi stretneme v škole, aby sme s celou triedou urobili exkurziu na najbližšiu poštu. Deti majú počas prehliadky ceruzky a papier na zapisovanie poznámok. Na pošte sa odborníci pýtajú zamestnancov na ich pozície, objasňujú predtým prijaté informácie a prinášajú ich záznamy do systému.


III. Zhrnutie výsledkov exkurzie (matiné - správa).

A teraz prichádza ten vzrušujúci moment – ​​zhrnutie. Dlho sme sa na to pripravovali (asi dva týždne). Trieda je vyhotovená podľa finálnych nákresov odborníkov. Rodičia organizujú výstavu novín a časopisov, ktoré rodiny dostali.

učiteľ: Dobrý deň, milé deti a vážení hostia! Dnes zhrnieme našu prácu na tému: "Pošta". Správu sme pripravili vo forme ústneho denníka. Stránky nášho časopisu sú venované nielen histórii poštového styku, ale aj poštovej doprave, poštovým profesiám, pesničkám a básňam o pošte a poštových pracovníkoch. Všetky informácie zbierali odborníci spolu s rodičmi na predbežných exkurziách. Hlavnú exkurziu sme ale urobili aj na najbližšiu poštu, kde sme si ujasnili informácie, ktoré sme už mali. Teraz vystúpia naši navigátori (navádzajúci, vlečúci), ktorí nakreslili cestu skupiny k pošte.

1 strana "Naša trasa"

Deti na obrázku rozprávajú, ako sme kráčali na poštu.

Materská škola


Administrácia

Poštový úrad



A Z S

sv. Gafiatullina

2 strana "História poštových služieb"

Na tabuli sú kresby fajnšmekrov - poštový koč, lietadlo, kôň, ťava, loď, čln, jeleň, poštový voz, balón, holuby. Deti vystupujú (odborníci na históriu):

Poštová komunikácia existuje v Rusku už viac ako tisíc rokov. Medzi kniežatstvami v starovekom Rusku sa poštová komunikácia uskutočňovala pomocou poslov. Poslovia cestovali na koňoch alebo na člnoch. Úlohu poštových ciest v tom čase plnili obchodné cesty (voda a zem).

Poštové stanice boli postavené pozdĺž ciest moskovského štátu každých 30-40 kilometrov. Medzi stanicami jazdili konské povozy, ktoré obsluhovali furmani. V priebehu storočia sa dĺžka pravidelných poštových liniek výrazne zvýšila. V roku 1724 začala v Rusku pravidelná poštová a osobná námorná doprava.

Po reforme z roku 1830 nastali v poštovom odvetví dôležité zmeny: zavedenie mestskej pošty, ktorá doručuje poštové zásielky v mestách, úprava správ pre prepravu cestujúcich na invalidnom vozíku, nové formy udržiavania poštových staníc a prinesenie poštovej prevádzky do jednota.

Počas rokov prvej svetovej vojny a potom občianskej vojny v rokoch 1918-1920 poštové hospodárstvo krajiny upadlo. V roku 1922 sa začala letecká preprava pošty na medzinárodných a vnútroštátnych linkách. Spolu s rozvojom siete služieb sa zlepšil aj systém doručovania pošty. Prepravu koní nahradili automobily a výrazne sa doplnil vozový park železničných poštových vagónov.

učiteľ: Výborne, odviedli ste dobrú prácu.

3 strana "Druhy korešpondencie"

učiteľ: A teraz vám odborníci-poštári prezradia, s akými druhmi korešpondencie pošta operuje. Niektoré slová sú pre vás nové, pozorne počúvajte. Chlapci vychádzajú s kresbami a vlastnými slovami vysvetľujú význam týchto slov: „balík“, „balík“, „cenný list“, „doporučený list“, „telegram“, „naliehavý telegram“, „korešpondencia“.

učiteľ: Teraz máme najzaujímavejšiu stránku.

4 strana "Povolania príspevku"

Znalci profesie dostali za úlohu zistiť, aké profesie na pošte existujú, urobiť kresby. Vychádzajú dve dievčatá a z kresieb rozprávajú, čo sa naučili o profesii operátorky a poštárky.

učiteľ: Tu si povieme o jednom z najťažších povolaní podrobnejšie.

- Pošta - listy a časopisy

Doručuje domov.

Chodí do všetkých kútov

A vstúpi do každého domu.

Kto je to?

deti:- Poštár!

študent: Kto mi klope na dvere

S hrubou taškou cez rameno

S číslom 5 na medenej plakete,

V modrej uniformnej čiapke?

deti: Je to on, je to on

Bugulma poštár!

Zaklopať na dvere. Vchádza poštár (rodič) s taškou na pleci, v ktorej sú listy, telegramy, noviny, časopisy.

Ahojte chalani! No, pošta! Pozri, sú tam listy odvšadiaľ: Kyjev, Tula, Donbas, Kazaň, Moskva, Amurská oblasť. Prišiel som za tebou z pošty, kde si bol na obhliadke. Okrem mňa tam pracuje ešte 5 poštárov.

Chlapci, toto nie je prvý rok, ktorý si nechávam

Tvoja silná taška

Spolu s ňou o niečo staršia

Kráčam vo svojej rodnej krajine

No, zem je moja rodná

Hovoria tomu Bugulma.

Moja krásna, moja šťastná

Mesto je najdrahšie.

Táto taška obsahuje malý

Horúce leto aj zima

Všetky noviny a pozdravy

Nosím kedykoľvek.

Zachováva sa veľa milých slov

Stovky listov pre chlapov

Veľa šťastia a účasti

Ponáhľajú sa so mnou do každého domu.

Vy viete?

Že samotný list nikam neodíde.

Ale dajte to do krabice -

Bude bežať, bude lietať, bude sa vznášať

Tisíc míľ cesty

Pre list nie je ťažké vidieť svetlo:

Nepotrebuje lístok

Na medené peniaze budú cestovať po celom svete

Zapečatený cestujúci.

Čo ak je list vo vlaku?

Potom balíčky na regáloch

Rozsiahlo rozložené.

Demontáž je na ceste

A dvaja poštári

Na laviciach vozňa

Hojdanie celú noc.

Pohľadnica do Dubrovky.

Posielam do Pokrovky.

Noviny - na stanicu Klin.

List je v Bologoye.

A tu je zvyk

Choďte do zahraničia – do Berlína.

poštár: Keď som sa k vám dostal, bol som veľmi unavený. Poznáš pesničku o mne?

deti: Vieme!

učiteľ: Znalci piesní a básní o poštových a poštových pracovníčkach pripravili pieseň (vystupuje skupina 6), ostatní spievajú.

Znie pieseň „Som poštár“, slová V. Shumilin, hudba E. Sirotkin.

1. Som zaneprázdnený, veľmi zaneprázdnený,

beh cez podlahy

Vtipné pohľadnice

Vezmem ťa na dovolenku.

2. Pozrite sa na pohľadnice

Takéto kiosky neexistujú.

Slnko na nich svieti

A slnečná kytica.

3. Dávam, dávam karty

Ja všetkým mojim priateľom.

Volám všetky byty.

Bežím po podlažiach.

4. "Počkaj!" - kričia chlapci.

Odkiaľ ich máš?

Kde? Áno, z domu.

Nakreslil som to sám.

Nakreslil som to sám.

poštár: No a tu som si oddýchol. Je čas pustiť sa do práce. Dovidenia, chlapci.

deti a učiteľ: Zbohom poštár. Ďakujeme, že ste sa podelili o svoje povolanie. Dozvedeli sme sa o nej veľa. (Poštár odchádza)

učiteľ: Chlapci, chápete, aké dôležité je povolanie poštára. Za deň musí doručiť veľa pošty. A myslím si, že všetci radi dostávame listy, no, žiaľ, nie vždy na ne odpovedáme včas. Ale myslím, že rýchlo odpovie na tento zaujímavý list, ktorý dostal žiak 6. ročníka od svojho brata.

študent: Môj brat pracuje na Ďalekom východe a často píše listy mojej mame a mne.

Znie báseň Z. Alexandrovej „List z BAMA“.

Mama píše, že je zdravý

Kreslí mi komáre

Mama píše, ako žije,

No, pre mňa - o vrtuľníku,

Ako pod ňou plávala tajga,

Kopce, rieky, brehy

Ako vyšliapaná cestička

Los išiel na napájadlo.

Ako vysoko nad zemou

Žeriavy plávali.

Čo bolo odvlečené z močiara

Sklápač ako hroch

O pláne píše matke
A o tom, ako som sa umýval vo vani.

Mne o tom, čo videl

Nerpa v jazere Bajkal.

Tuleň odfrkol, ponoril sa,

Rybu vybrala nosom

A unavený z malomocenstva,

Odpočinok na hodinu.

Mama píše o práci.

Ja - o hruškovom kompóte.

Kompót bol horký, sladký,

Schladiť sa v tieni stanu.

Cítim vôňu vo vetre

Mishka sladký lov:

"Skúsim kompót"

Strčil labu, strčil nos.

A vzal vedro do tajgy ...

učiteľ:Áno, dostali ste od brata veľmi veselý a zaujímavý list. Tak sa poponáhľaj s odpoveďou.

Žiak (6. ročník): A chlapci, dostal som list!

učiteľ: Od koho?

Zrenica: Od brata, ktorý slúži v armáde.

učiteľ: Tak čítajte rýchlo!

Znie báseň „Naša posádka“.

Ďaleko je naša posádka

Zo všetkých strán len tajga

Nenájdite nás v divočine tajgy.

Domov vojaka je ďaleko a od seba to nie je jednoduché

Častejšie mi píšeš listy.

Tí, čo slúžili, ma pochopia.

Veľmi ťažký prvý rok

A poviem ti to z duše

Žije veselší vojak

Ak vie, že niekto čaká

Častejšie mi píšeš listy.

Život vojaka je plný starostí.

Nemajú pľúca

A úsvity sú tu také dobré

Zachovávam tvoj pokoj

A svitá nad zemou

Častejšie mi píšeš listy.

učiteľ: Vidíte, chlapi, poštár musí doručovať nielen vtipné listy, ale aj trochu smutné. Je to predsa ich práca. Myslím si, že aj ty by si mal čo najskôr odpovedať na bratov list a rozptýliť jeho smútok.

Čas letí nenápadne a veľmi rýchlo. Vyrastiete a rozptýlite sa do rôznych kútov našej krajiny. Buďte preto k rodičom pozornejší, pretože budú od vás očakávať listy, nech ste kdekoľvek.


učiteľ: Znalci pesničiek a básničiek o poštových a poštových pracovníčkach si spolu s dievčatami zo 6. ročníka pripravili pesničku. Požiadajme ich, aby spievali. Znie pieseň „Píšte listy matkám“.

1.Spevové gitarové pochodové struny

V tajge, v horách, medzi moriami.

Ach, koľko z vás je dnes mladých

Žije ďaleko od matiek

2. Na cestách ste vždy chlapci.

Ukáž sa tam, potom tu

A vaše matky majú obavy

Očakávajú sa od vás dobré správy.

3. Počítajú dni v týždni

Slová vypadávajúce z miesta

Len čo matky zošedivejú

Na vine nie je len vek.

4. A teda slúžiť ako vojak

Alebo túlanie sa po moriach

Častejšie ako nie, chlapci

Napíšte listy matkám.

učiteľ:Ďakujem dievčatá za pesničku. Myslím si, že profesia poštára nikdy nezanikne. Vždy si nájde prácu.

všetko:Česť a sláva poštárom

Unavený, zaprášený

Sláva poctivým poštárom

S hrubou taškou cez rameno!

učiteľ: A teraz informácia na poslednú stranu nášho magazínu.

Page 5 Viete?

Deti konajú formou rolovania.

Vedel si?

1 študent: - Pravidelná medzinárodná poštová komunikácia Moskvy so zahraničím sa začala v polovici 17. storočia.

2 študent:- Že prvá telefónna ústredňa v Moskve sa objavila v máji 1882 v dome číslo 12 na Kuzneckom moste. Obsluhovalo len 200 predplatiteľov a v roku 1890 bola otvorená prvá medzinárodná telefónna ústredňa v Moskve.

3 študenti:-Že prvá telegrafná linka v Rusku bola otvorená v roku 1852. Spájalo Moskvu s Petrohradom.

4 študent:- Že prvá sovietska poštová známka podľa rozkazu ľudového komisára pôšt a telegrafov V.N. Podbelský sa dostal do obehu 7. novembra 1918. Jej autorom bol lotyšský umelec Rihards Zarins. Na známke je vyobrazená ruka s mečom prerezávajúca reťaz.

5 študentov:– Že asi 10 000 poštárov doručuje Moskovčanom denne korešpondenciu.

6 študentov: -Že z Moskvy denne odchádza 150 poštových áut, ktoré odvezú z Moskvy až 39 miliónov listov, pohľadníc a poukážok, balíkov a balíkov.

7 študent(odborníci-miestni historici) : - Že v meste Bugulma bol v roku 1868 asistentom zemského poštového úradu Pravednikov Fedor Semenovich. Informácie o náčelníkovi vo vlastivednom múzeu sa nezachovali. Pošta sa nachádzala tam, kde teraz sídli centrálna pošta.

8 študentov:- Že v regiónoch Tatarskej republiky začali fungovať body kolektívneho prístupu na internet. Pôsobia už v regionálnych poštových uzloch - Bavly, Bugulma, Almeťjevsk a na dvoch poštách v Kazani.

9 študentov:- Že Ministerstvo poštových komunikácií Republiky Tatarstan má v úmysle venovať veľkú pozornosť rozvoju balíkového obchodu cez internet. Okrem toho môže pošta ponúknuť e-shopom balenie tovaru, dizajn poštových zásielok a ich doručenie klientovi.

10 študentov: -Že 14. júla pracovníci pošty oslavujú svoj profesionálny sviatok – Deň ruskej pošty.

učiteľ: Výborne, chlapci, z vašich informácií sme sa veľa naučili. Takže naša správa o matiné sa končí. Dnes sme zhrnuli našu prácu. Dozvedeli sme sa veľa nového a zaujímavého o pošte, o človeku neľahkého povolania – o poštárovi. A ktovie, možno raz, v budúcnosti, sa jeden z vás stane poštárom. A do nášho domu prinesie len dobré a príjemné správy. A teraz si zaspievajme našu pieseň, ktorú máme veľmi radi. Znie pieseň „Pieseň o pošte“ - slová Plyatskovského, hudba Savelyeva.

1. Poštár je najšťastnejší verte mi

Poštár je vždy na cestách

Novinky v zapečatenej obálke

Musí dodať včas.

Refrén: Niet divu, že to každý vie

Aký list

Neponáhľajte sa do domu sám

A to kedykoľvek

Každý potrebuje poštu.

2. Mail chodí, cestuje a lieta

Poštová cesta je otvorená všade

A keď jej chýba sushi

Pripravený na plávanie na vode.

Refrén je rovnaký.

3. Sú rôzne profesie

Veľa

Možno milión

Ale deň je jasnejší, keď od prahu

Poštár zaklope.

učiteľ: Na tomto... (klope na dvere) Kto k nám prišiel? Áno, je to opäť poštár!

poštár: Chalani, dobre, že dovolenka ešte neskončila a podarilo sa mi doniesť vám doporučený list (číta adresu)

Prečíta text listu: „- Chlapci! Ak chcete dokončiť svoju úlohu miestnej histórie a usporiadať materiály v školskom múzeu, musíte nájsť niekoľko skúsených poštárov, zorganizovať stretnutie, rozhovor a nafotiť zaujímavé momenty stretnutia. A usporiadajte všetky materiály v stánku "Bugulma Post" pre naše múzeum. Rada školy"

učiteľ: Prijímame úlohu?

ZHRNUTIE EXKURZIE NA MAIL DETÍ SKUPINY STARŠÍ

Cieľ: Aktivovať slovník a systematizovať vedomosti detí o práci poštových pracovníkov.

Úlohy:

1. Rozšíriť predstavy o práci dospelých, jej nevyhnutnosti a spoločenskom význame.

2. Rozšíriť a aktivovať predmetový slovník, slovnú zásobu úkonov, detské nárečia na tému „Profesie. Pracovníci pošty.

3. Formovať vzájomné porozumenie, vzájomnú pomoc, nezávislosť.

Prípravné práce: Rozhovor o práci poštových pracovníkov, čítanie detskej literatúry: S. Ya. Marshak "Mail", A. Shibaeva "Mailbox", prezeranie časopisov, pohľadnice na túto tému.

Priebeh túry:

Pedagóg: keď sa prechádzate ulicami mesta, čo vidíte okrem obytných budov? (Obchody, lekáreň atď.) A v každom meste je pošta. Dnes pôjdeme na poštu, zoznámime sa s pracovníkmi pošty a uvidíme, ako fungujú.

Ponúkajú, že nakreslia obrázky a uvidia, či nám poštár prinesie naše listy alebo nie.

(Cestou na poštu učiteľka upozorňuje deti na pravidlá správania sa na ulici, upozorňuje na chodník a cestu.)

Učiteľ: kto vie, čo je to pošta, na čo slúži? (Odpovede detí.)

Pozrite, na stene budovy je poštová schránka.

som modrý

visiace na stene

A veľa ahoj

Uložené vo mne

Ide o poštovú schránku, do ktorej treba vhodiť obálku s listom

Po príchode na poštu učiteľka dáva deťom čas na samovyšetrenie.

Vychovávateľ: Pozri, aká veľká je hala, pozri, robotníci pracujú za pultom. Jeden je operátor. Tá dostáva balíky, druhá – vydáva doporučený list, tretia – triedi listy, noviny a časopisy. Ako títo ľudia vykonávajú svoju prácu?

Deti: Pokojne, pomaly, pozorne, zdvorilo sa rozprávajte s návštevníkmi.

Vychovávateľ: Kto ešte pracuje na pošte, počúvajte

Doručuje domov

Hromada listov, telegramov,

A v modrých obálkach

Novinky od priateľov, príbuzných?

Deti: Poštár.

Vychovávateľ: Správne, výborne, na pošte pracujú poštári. Na pošte sú aj triedičky a vedúci pošty. Triedič rozoberá a triedi listy, noviny, časopisy, peňažné poukážky, aby ich poštár správne doručil na adresy. Šéf pošty riadi prácu všetkých ľudí, ktorí na pošte pracujú. Chodia tvoji rodičia na poštu? Čo podľa vás robia rodičia na pošte?

1 dieťa: Áno, majú. Mama dostala od starej mamy jeden peňažný poukaz a dva listy poštou.

2 dieťa: Moja stará mama odoberala na pošte tri noviny a dva časopisy.

3 dieťa: A môj otec poslal päť pohľadníc a kúpil za ne päť listových obálok.

Vychovávateľ: Chlapci, spýtame sa vedúceho pošty, aby videl, ako pracuje poštár?

(Po pozdrave ho vedúci pošty odprevadí k poštárovi. Učiteľ vám pripomenie, že treba byť ticho a nerobiť hluk, aby ste neprekážali pri práci).

Chlapci, pozrite sa, koľko novín, listov je na poličkách poštára. Vidíte, že všetky sú iné. Viacfarebné a čiernobiele. Pozri, tu sú časopisy. Sú tiež rôzne malé a veľké. Existujú časopisy pre deti a časopisy pre dospelých. Dostávate časopisy? (odpovede detí).

Noviny, časopisy, listy privážajú na poštu autom. A predtým, ako si všetko vezmete domov, noviny, časopisy a listy by mali byť rozložené takto (ukazuje): noviny do novín, časopisy do časopisov, ale v tejto hromade - listy.

A ako poštár vie, ktoré noviny má vložiť do ktorej schránky? (Predpoklady detí.) Na to na každé noviny a na každý časopis poštár napíše ceruzkou číslo bytu (ukazuje). Pozrite sa, ako rýchlo poštár podpísal všetky papiere. Teraz je všetko pripravené a môžete naložiť poštovú tašku. Všetko zložené, môžete nosiť. Pokúste sa vyzdvihnúť tašku. (Niekoľko detí sa pokúša vyzdvihnúť tašku.)

Poštár: No, aké ťažké? Teraz poď so mnou. (Deti spolu s učiteľkou a poštárkou idú na chodbu.) Teraz potrebujeme vložiť do schránok noviny, časopisy a listy. Pozerám sa na číslo napísané na novinách a časopise a viem, do ktorej kolónky čo vložiť.

Vychovávateľ: Pozri, jedna teta sa rozhodla poslať balík, pozrieť sa na veci, ktoré dala do špeciálnej schránky, napísala adresu, kam má balík doručiť. Pozrite, operátor zásielku odvážil, zalepil špeciálnou lepiacou páskou, na ktorej je napísané „Ruská pošta“, a teraz je možné túto zásielku poslať vlakom alebo dokonca lietadlom, v závislosti od toho, kam sa potrebuje dostať.

Aby listy a balíky vydržali takú dlhú a náročnú cestu a dostali sa k svojim adresátom v poriadku, sú oblečení do špeciálnych odevov: listy - v obálkach, balíky a balíky - v škatuliach a papieri.

Pozrite sa, koľko balíkov je tu a tieto balíky čakajú na svojich majiteľov, naši operátori im napísali upozornenia a teraz čakajú, kedy prídu.

Pravda, je to tu zaujímavé, ale úplne sme zabudli, prečo sme sem prišli! (Odpovede detí).

Presne tak, chceli sme poslať naše kresby.

Čo mám urobiť?

Deti: Vložte kresby do obálky.

Vychovávateľ: Teraz si kúpime obálku, známku.

Zvážte obálku, aký tvar. Učiteľka upozorní deti, že písmeno bez pečiatky nedosiahne. Berú na vedomie vlastnosti vzhľadu známky: obdĺžnikový tvar, na jednej strane je obrázok, na druhej strane - lepiaca základňa, navrhuje sa nalepiť známku na obálku v pravom hornom rohu.

Obálky so zabalenými listami musia byť popísané (kde, komu, od koho). Ak sa tak nestane, list sa nikdy nedostane k svojmu adresátovi. Prečo si myslíte, že nepodpísaný list sa nedostane k adresátovi? (odpovede detí).

List pripravený na odoslanie deti vložili do schránky.

Vychovávateľ: Dnes sme sa, chlapci, stretli s prácou poštového pracovníka. Práca poštára je veľmi potrebná, no ťažká. Na pošte preto pracuje veľa poštárov. S. Ya. Marshak napísal o poštárovi:

Česť a sláva poštárom, unaveným, zaprášeným.

Česť a sláva poštárom s hrubou taškou cez rameno!

Učiteľka a deti ďakujú pracovníkom pošty, lúčia sa.


Cieľ:Úvod do profesie poštára.
Programové úlohy:
pokračovať v predstavovaní povolania poštára,
rozšíriť predstavy o nevyhnutnosti a výhodách jeho práce,
oboznámiť ľudí pracujúcich na pošte s atribútmi ich profesie. rozvíjať vizuálnu a sluchovú pozornosť, keď učiteľ hovorí o pošte. Vzbudzujte úctu k práci poštára.
Prípravné práce:
1. čítanie príbehu V.G. Suteeva "Vianočný stromček" a básne S.Ya Marshaka "Mail";
2. výroba novoročných pohľadníc pre deti materskej školy v dedine Chura a dedine Dzyakino;
3. didaktická hra „Profesie“.
Práca so slovnou zásobou: poštár, značka, internet, telegraf, telegram, letecká pošta. Vychovávateľ: Chlapci, hádajte hádanku:
Priniesol nám telegram:
"Už idem, počkaj mami."
Priniesol môjmu starému otcovi dôchodok
Aspoň nie Santa Claus.
Na nohách od úsvitu,
Kto je to?
deti. Poštár.
Vychovávateľ: Presne tak, dobre urobené. Chceli by ste navštíviť poštára?
Deti: Áno.
opatrovateľka: Tak, je rozhodnuté, pôjdeme na poštu a pošleme si pohľadnice. Staviame vo dvojiciach. Ako ideme po ceste?
deti. Po boku seba a nenaťahujte sa.
Vychovávateľ: Správne.
Vychovávateľ: Sme tu s vami. Chlapci, čo si myslíte, že to je?
Je modrý
Na stene na očiach
Zhromažďuje správy
A potom jeho obyvatelia
Budú lietať všetkými smermi.
Deti: Poštová schránka.
Vychovávateľ: Výborne! Správny. A teraz vložím naše pohľadnice do krabice.
Listy ako vtáky do schránky
Letieť dolu a vyraziť na cestu.
Niekomu do Moskvy a niekomu do zahraničia,
Len adresu, priateľ môj, nezabudni.
A naše pohľadnice pôjdu do materských škôl v dedine Chura a dedine Dzyakino. Poďme na poštu a zoznámime sa s pracovníkmi pošty.
Deti: Dobrý deň!
Vychovávateľ: Ahoj! Toto je naša pošta Kozhil. Pracujú tu pozoruhodní ľudia: vedúca tohto komunikačného oddelenia Ekaterina Nikolaevna a poštárka Rimma Vladimirovna. Chlapci, čo si myslíte, na čo je pošta?
deti. Na písanie listov. A moja stará mama tu poberá dôchodok. A moja matka sa prihlásila na odber časopisu "Fidget".
Vychovávateľ: Správny. Ľudia potrebujú poštu, aby mohli kontaktovať iných ľudí, zablahoželať príbuzným a priateľom k sviatku pohľadnicou alebo telegramom, povedať v liste o sebe, o svojej rodine, o zaujímavých udalostiach. Môžete tiež poslať balík, predplatiť si zaujímavé časopisy, noviny. A pred novoročným sviatkom majú poštári veľa práce. Sú to Ježiškovi pomocníci a potrebujú mať čas na doručenie sviatočnej pošty.
Viac na sviatky
Na pošte...
Vlaky sa ponáhľajú
A lietajú lietadlá.
Lode sa plavia
A autá jazdia
Poštový náklad
Nosia sa po celom svete.
Viac na sviatky
Pozor mail...
Ponáhľaj sa, gratulujem,
Prichádzajú priania.
A bez meškania
Spoľahlivé a presné
Treba ich doručiť.
Na poštovú adresu.
Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa na rôzne dovolenkové karty. Teraz nám Ekaterina Nikolaevna ukáže obálku a pohľadnicu.
Povedz mi, prosím, môžem poslať takúto pohľadnicu?
Deti: Nie. Musíš niekomu napísať.
opatrovateľka: Správny. Je potrebné napísať adresu: mesto alebo obec, ulicu, číslo domu, meno osoby, ktorej píšete.
Moja stará mama má jablká a rada by mi ich poslala na Nový rok. Jablká sa nezmestia do písmena, čo robiť?
Deti: Treba poslať v balíku.
Vychovávateľ: Správne. Ako ma to nenapadlo! Chlapci, ako nosia poštu?
Deti: Autom, vlakom, lietadlom.
Vychovávateľ: Výborne! Ako pomenovať jedným slovom auto, vlak, lietadlo?
Deti: Toto je doprava.
Chlapci, načo sú počítače?
Deti: Hrajte sa.
Vychovávateľ: Možno sa niekto hrá. A písať sa dá aj na internete – to je nové moderné spojenie.
Chlapci, poďme do inej miestnosti. Tu Rimma Vladimirovna podpisuje noviny, časopisy – komu ich má vziať – a ukladá ich do svojej veľkej tašky. Pozrite sa, aká je ťažká. Akej farby je taška?
Deti: Modré.
Vychovávateľ: Správne. Modrý je aj poštový automat aj uniforma poštára. Nie ľahká, ale veľmi potrebná práca poštára. A v mraze, v horúčave a v daždi musia byť distribuované všetky noviny, časopisy a listy.
Česť a sláva poštárom,
Unavený, zaprášený
Česť a sláva poštárom
S hrubou taškou cez rameno!
S.Ya.Marshak.
Vychovávateľ: Rozlúčme sa s úžasnými poštovými pracovníkmi a povedzme im „ďakujem“ za ich prácu.
Deti: Ďakujem! Zbohom!
Zoznam použitej literatúry:
1. Suteev V.G. "Vianočný stromček".
2. Marshak S. Ya. "pošta"

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia kombinovaná materská škola č. 38 poz. Elban z mestskej časti Amur na území Chabarovsk

Smerovanie

Priama edukačná činnosť

V seniorskej skupine č.13

Téma: „Zoznamovanie detí s profesiami dospelých – pošta. Exkurzia na poštu»

Ukončené: učiteľka 1. kategórie

Kuzmina O.A

Cieľ: formovať u detí predstavu o práci poštových pracovníkov, vytvárať podmienky pre rozvoj kognitívnej činnosti, povedať deťom, ako správne pripraviť list na odoslanie.
Úlohy:

Návody:

- Rozšíriť vedomosti detí o profesiách dospelých, potrebe a spoločenskom význame práce dospelých.

Oboznámiť deti s profesiou poštových pracovníkov, s ich pracovnými činnosťami.

vyvíja sa:

Stimulovať a podporovať rozvoj reči, rozširovať slovnú zásobu detí.

Rozvíjajte zvedavosť, pamäť, predstavivosť, myslenie.

Vzdelávacie:

Pestovať úctu a záujem o prácu dospelých, o profesiu poštára.

Kultivovať zručnosti kultúrneho správania na verejných miestach.

Vybavenie: obálky, kresby.

Predbežné spoločné aktivity:

Čítanie literatúry: S.Ya. Marshak "Pošta", A. Shibaeva "Poštová schránka";

Konverzácie na tému "Pošta"

Poštové prezentácie

Výber a zváženie ilustrácií k téme;

Učiteľka nakupuje obálky podľa počtu detí v skupine.

Ponuky zistiť od rodičov názov ulice, čísla domu a bytu a vopred podpísať obálky.

Deti si vopred pripravia kresby svojich blízkych.

Etapa, jej trvanie

Javiskové úlohy

Činnosť učiteľa

Aktivity žiakov

Formy, metódy, techniky, možné aktivity

Výsledok

Organizačná fáza

1 minúta

Upútajte pozornosť detí, vytvorte výchovnú situáciu.

Chlapci, počúvajte hádanku a povedzte mi o ľuďoch, akej profesie vám chcem dnes povedať.

Doniesol nám telegram: "Už idem, počkaj, mami!"

Dedko priniesol dôchodok, aj keď vôbec nie Santa Claus.

Od úsvitu na nohách, kto je to?

Nadviažte kontakt s učiteľom.

Tajomstvo

Upútala pozornosť detí.

Motivačno-stimulačné

(proces zapojenia sa do aktivít) 5 min.

Vytvárajte predstavy o nadchádzajúcich aktivitách

Chlapci, pamätáte, pripravili sme kresby pre vaše matky?

Myslíte si, že ich poteší, keď od vás dostanú list?

Odporúčam poslať list poštou. Aby sa listy dostali k adresátom v poriadku, sú oblečení v obálkach.

Obálky musia byť podpísané adresou a priezviskom osoby, ktorá ich má preberať. Ak sa tak nestane, listy sa nikdy nedostanú k svojim adresátom. Prečo si myslíte, že nepodpísaný list sa nedostane k adresátovi?

Ak chcete poslať list, musíte ho vložiť do obálky, zalepiť, napísať adresu. Naše listy sú pripravené na odoslanie. čo budeme robiť ďalej? čo je pošta? Načo to je?

Odpovede detí

expresné

vlastné myšlienky;

Vyjadrite svoje odhady

Odpovede detí

Otázky pre deti

Skúmanie obálok

Otázky pre deti

Zapečatenie obálok

volal

vnútorná motivácia pre budúce aktivity

Aktualizácia 3 minúty

(začiatok realizácie akcií k úlohám GCD)

Aktualizujte existujúce znalosti o pošte

Vidíte, čo visí na stene budovy? načo to je?

Venujte pozornosť podpisu, kde je uvedené, že list je prevzatý v určitom čase. Schránka je čarovná, otvorí ju len pracovník pošty

Výpovede detí.

Odpovedajú na otázky.

Vkladanie písmen do krabice

Konverzácia.

Otázky.

Umelecké slovo.

Tajomstvo.

Rozšírenie a obohatenie vedomostí o schránke.

Ukazuje zvedavosť a nezávislosť.

Dynamická pauza

1 minúta

Zmena aktivity, prevencia únavy

Čo nám priniesol poštár?

Kráča s hrubým vrecom:(detský pochod)

Preklad, časopis, noviny,

V balíku sú dve kazety. (telo otočte doprava, doľava, ruky do strán)

A list od tety Valyi

Čakať na jej príchod (skákanie na dvoch nohách, ruky hore).

Zúčastnite sa hry, vykonajte fyzické cvičenia.

Herné triky

Uvoľnite stres, emocionálne a fyzické uvoľnenie.

Získajte nový herný zážitok

Vnímanie a asimilácia nového

(alebo rozšírenie existujúcich zastúpení)

5 minút

Rozšíriť, zovšeobecniť vedomosti a predstavy o poštových pracovníkoch.

Pozrite sa na pracovníkov za pultom. Toto je operátor. Človek vystavuje a prijíma balíky, vystavuje a prijíma doporučenú poštu. Jednoduchý list sa vloží do poštovej schránky a zaregistruje sa. Treba ho priniesť na poštu a odovzdať operátorovi.

Druhý rozdáva dôchodky starým rodičom, prijíma platby za rôzne služby, tretí triedi listy, noviny a časopisy. Na pošte sú aj poštári, triedičky a poštmajster. Triedič rozoberá a triedi listy, noviny, časopisy, peňažné poukážky, aby ich poštár správne doručil na adresy. Šéf pošty riadi prácu všetkých ľudí, ktorí na pošte pracujú.

Pozrite sa, koľko novín, listov je na policiach poštára. A predtým, než si ich vezmete domov, je potrebné ich správne rozložiť.

Noviny, časopisy, listy privážajú na poštu autom.

A ako poštár vie, ktoré noviny má vložiť do ktorej schránky?

Deti považujú jednoduchý a doporučený list.

Odpovede detí, vytváranie domnienok

Odpovede detí

Výpovede detí

predpoklady

Otázky.

Pozorovanie

Konverzácia

Pozorovanie

Pozorovanie

Otázky

Rozšírenie a zovšeobecnenie vedomostí o profesiách poštových pracovníkov.

Deti si vytvorili predstavy o práci poštových pracovníkov.

Záverečná fáza

3 minúty

Zhrnutie GCD.

Zhrnutie vedomostí získaných dieťaťom

Čo chlapci, je práca poštových pracovníkov dôležitá? čo sa vám najviac páčilo?

Výpovede detí

detské predpoklady.

Rozhovor, diskusia.

Otázky, odpovede

Formovanie predstáv o práci poštových pracovníkov.


Zhrnutie exkurzie v prípravnej skupine

Téma: "Exkurzia na poštu"

Obsah programu:

Oboznámiť deti s prácou poštových pracovníkov: prijímajú a vydávajú balíky, balíky, triedia listy atď.

Ukážte deťom dôležitosť práce poštových pracovníkov.

Formovať zručnosti kultúrneho správania na verejných miestach.

Aktivácia slovnej zásoby: Zoznámte deti so špeciálnym okruhom slov: balík, balík, formulár, triediť, vosková pečať, telegram, špeciálna lepiaca páska, obal.

Priebeh túry:

Učiteľ: Chlapci! Povedzte mi, prosím, kto vie, čo je telegram a kam ho môžem poslať?

Deti: Na pošte

Vychovávateľ: Viete, ako to robia, ako posielajú telegramy a balíky?

Deti: Nie

Učiteľ: Chcete to vedieť?

Deti: Naozaj chceme

Pedagóg: Potom pôjdeme teraz na exkurziu na poštu, kde uvidíme, ako pracujú poštoví pracovníci. Len ja mám na teba veľkú prosbu, lebo. ľudia budú pracovať, budeme musieť byť veľmi ticho, nerobiť hluk, aby dospelí videli, ako sa vedia správať deti zo škôlky. Musíme pamätať na to, že musíme byť ku každému zdvorilí.

(Učiteľka s deťmi sa priblížila k pošte)

Učiteľ: Chlapci, čo si myslíte, že je táto budova? Kto vie?

Deti: Toto je pošta.

Pedagóg: Správne, výborne. Chlapci! Načo sú tu modré a červené políčka? Možno stačí jeden?

Deti: Toto sú poštové schránky na listy (prečo sú tam dve viacfarebné krabice, deťom je ťažké odpovedať)

Pedagóg: Presne tak, sú to poštové schránky, listy sa hádžu po meste do červenej a modrá je mimo nášho mesta, do iných miest, krajov. Chlapci, myslím, že nezabudli, že musíme byť vždy zdvorilí, keď vstúpime do budovy, musíme sa pozdraviť a správať sa slušne, nezasahovať do práce poštových pracovníkov.

(Vchádzame do budovy. Deti sa so záujmom obzerajú. Ideme k okienku, kde dostávajú balíky a telegramy. Deti sa pozdravia. Vychádza im v ústrety pracovníčka pošty, s ktorou sa vopred dohodla.)

Pedagóg: Chlapci, zoznámte sa s Galinou Ivanovnou, je to poštová pracovníčka, G. A bude nás sprevádzať počas turné.

Galina Ivanovna: Chlapci, sme blízko bodu prijímania a vydávania balíkov. A čo sa okrem balíkov ešte posiela poštou?

Deti: Listy a telegramy

Galina Ivanovna: Správne. Posielajú aj doporučené listy a telegramy.

(pristúpime k špeciálnemu stolu s deťmi, posadíme sa a napíšeme telegram Santa Clausovi a pozveme ho na návštevu na Nový rok)

Galina Ivanovna: Váš telegram je pripravený, teraz ho odovzdáme poštovému pracovníkovi a uvidíme, čo bude s vaším telegramom ďalej.

(G.I. komentuje počínanie poštovej pracovníčky. Deti pozorne počúvajú a pozorujú).

Vychovávateľ: A teraz sme G.I. povedať, ako posielať balíky.

Galina Ivanovna: Chlapci, beriem balík, pozerám, či je na ňom správne napísaná adresa príjemcu, t.j. ten, kam posielajú a odosielateľ, ten, kto posiela balík.

Vychovávateľ: Čo si myslíte, prečo potrebujete adresu na balíku?

Deti: Aby to dostal ten, komu sa to pošle.

Vychovávateľ: Správne.

Galina Ivanovna: Prečo, chlapci, beriem balík a vážim ho na špeciálnej poštovej váhe (sú iné ako tie v obchode, však?)

Deti: Áno

Galina Ivanovna: Potom zapíšem hmotnosť balíka do špeciálneho formulára (ukáže), ktorý odosielateľ vyplní. Potom balík prilepím špeciálnou lepiacou páskou a nalepím voskovú pečať (ukáže) Teraz je balík pripravený na odoslanie. Chlapci, čo ešte môžete poslať?

Deti: Balíky!

Galina Ivanovna: Presne tak, je to balík, len oveľa ľahší. Zabalí sa do špeciálneho obalu, prelepí lepiacou páskou a rovnakým spôsobom sa vloží pečať.(GI nám ukázal celý príbeh. Ideme s deťmi ďalej, až k triedeniu listov a účteniek. Deti pozdravujú. )

Galina Ivanovna: Upozorňuje deti na stroj na pečiatkovanie listov, ktoré dostávame.

Pedagóg: Chlapci, prečo dávajú pečiatky na listy?

Deti: Zistiť, kedy bol list odoslaný a prijatý.
Galina Ivanovna: Správne. Pozrime sa, ako stroj funguje.

Vychovávateľ: Chlapci, páčilo sa vám turné?

Deti: Veľmi sa mi to páčilo.

Pedagóg: Chlapci, povedzte mi, čo sme dnes videli, kde sme navštívili a čo sme sa naučili? (Počúvam odpovede detí, sumarizujem ich) Chlapci, poďakujme Galine Ivanovne za zaujímavý príbeh a predstavenie. (Deti ďakujú, lúčia sa s pracovníkmi pošty. Vychádzame z budovy pošty).

Po príchode detí do skupiny si učiteľka ešte raz vypočuje odpovede detí a zadá úlohu oznámiť príbuzným o exkurzii poštou a vyzve ich, aby nakreslili, čo sa im na exkurzii najviac páčilo. (Opakujeme v zbore a jednotlivo nové slová).